Wybór odpowiedniego termosu obiadowego to dla wielu z Nas bardzo istotny moment. Postaramy się przedstawić jakie rodzaje termosów obiadowych można znaleźć obecnie na naszym rynku oraz czym się różnią między sobą.  

Najpierw przedstawiamy najpopularniejsze Marki, które w swojej ofercie mają termosy obiadowe: 

KAMBUKKA

THERMOS

PRIMUS

ESBIT

Rockland

Kamille

 

Czym charakteryzuje się termos obiadowy?

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić czym różni się termos obiadowy od zwykłego termosu na herbatę/kawę. 

Oba rodzaje termosów najczęściej są wykonana ze stali nierdzewnej ponieważ jest to najtrwalszy materiał do tego typu produktów. Połączenie stali nierdzewnej i próżni zapewnia doskonale właściwości termiczne i to rozwiązanie producenci stosują w większości takich produktów jak: termosy, termosy obiadowe, kubki termiczne, butelki termiczne. 

Można powiedzieć, że w tym momencie podobieństwa się kończą. 

Pierwszą widoczną już na pierwszy rzut oka różnicą jest wygląd. Termosy obiadowe są niższe i szersze od zwykłego termosu. Dzięki szerokiemu otworowi z termosów obiadowych bardzo wygodnie można jeść. Szeroki otwór stosowany w termosach obiadowych pozwala również na łatwiejsze zachowanie termosu w czystości gdyż zaschnięte resztki jedzenia są trudniejsze do doczyszczenia niż zaschnięta kawa czy herbata w zwykłym termosie. . 

Wybierając termos obiadowy dla siebie należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych parametrów. Należy pamiętać że najczęściej spotykanymi termosami obiadowymi są te wykonane ze stali nierdzewnej jednak w internecie można spotkać również termosy szklane.  

"Termosy szklane" najczęściej mają wykonany korpus z plastiku wewnątrz którego znajduje się szklany wkład. Termosy ze szklanym wkładem mają liczne grono swoich zwolenników jednak są bardzo delikatne i należy się liczyć z faktem, że każde nawet małe uderzenie może spowodować pęknięcie szklanego wkładu. 

Planując zakup termosu obiadowego należy wiec również wziąć pod uwagę w jaki warunkach będziemy z niego korzystać i jak będzie transportowany. W trudnych warunkach takich jak wycieczka w góry najlepiej wybrać termos obiadowy wykonany z trwalszego materiału. 

Kolejną mnie mniej ważną kwestią jest pojemność oraz szczelność, na tych elementach skupimy się w dalszej części.

 

Istotne elementy na, które należy zwrócić uwagę podczas wybierania dobrego termosu obiadowego. 

 


Materiał

 

Materiał z którego termos został wykonany ma bezpośredni wpływ na jego właściwości termiczne oraz wytrzymałość. Termosy obiadowe mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, plastiku oraz tworzywa sztucznego połączonego ze szkłem. Najpopularniejszą grupę termosów obiadowych tworzą te wykonane ze stali gdyż są trwalsze i solidniejsze w porównaniu z plastikowymi termosami ze szklanym wkładem.  Termosy obiadowe ze szklanym wkładem posiadają lepszą termikę ale są o wiele bardziej delikatne. 

Metalowy termos jest również cięższy od plastikowego czy szklanego jednak wytrzymałość jest jego największym atutem gdyż podczas podróży czy zdobywania górskich szczytów o niebezpieczne sytuacje nietrudno. 

 

Pojemność


Pojemność termosu to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli pojemnik ma służyć do transportowania posiłku dla jednej osoby, to z powodzeniem powinien wystarczyć ci model o pojemności 450-500ml. Tym, którzy lubią sobie połasuchować, polecamy większe termosy o pojemności około 750ml. Sprawa wygląda nieco inaczej gdy termos musi pomieścić posiłek dla dwóch osób. Wtedy najlepiej rozglądać się za modelami o pojemności 1 do nawet 1,5 litra, w których miejsce znajdzie się nawet na dokładkę.

Warto wiedzieć, że im większy termos, tym dłużej będzie on trzymał temperaturę. Pamiętaj jednak, że nie ma sensu wybierać pojemnika „na wyrost”. Warto kupić termos dostosowany do potrzeb. Termos, który nie jest w całości wypełniony jedzeniem, trzyma ciepło krócej.

Akcesoria I Udogodnienia
Dobry termos obiadowy powinien być szczelny. Dzięki temu unikniesz rozlania posiłku w torbie czy plecaku. Oprócz tego w szczelnym termosie temperatura jedzenia utrzymuje się znacznie dłużej. Większość termosów posiada nie tylko podwójne ścianki, ale również podwójne nakrętki, które dodatkowo izolują i uszczelniają pojemnik. Niektóre termosy obiadowe posiadają specjalne zawory bezpieczeństwa, które chronią przed gorącą parą unoszącą się zaraz po otwarciu pojemnika i ułatwiają otwieranie. Producenci umieszczają na górze termosu niewielkie przyciski wyrównujące ciśnienie i usuwające parę po naciśnięciu.

Zwiększeniu wygody i komfortu użytkowania służą także różnego rodzaju uchwyty lub paski ułatwiające transport. Często spotykane są również powłoki antypoślizgowe niwelujące ryzyko przypadkowego upuszczenia termosu. Praktycznym udogodnieniem szczególnie w podróży są dołączone do zestawu łyżki i nakrętki pełniące funkcję miseczki. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz w plecaku więcej miejsca na inne potrzebne akcesoria i co najważniejsze nie zapomnisz o sztućcach.

Jakie Są Korzyści Z Używania Termosu Obiadowego?

Termosy obiadowe przydają się zawsze wtedy gdy chcesz mieć przy sobie ciepły, domowy posiłek. Takich sytuacji z pewnością jest wiele. Ciepły obiad przygotowany w domu jest smaczny, tani i dodatkowo eliminuje konieczność kupowania jedzenia z niepewnych źródeł. Tego typu pojemniki największą popularnością cieszą się na górskich szlakach i wszędzie tam, gdzie trudno o dostęp do lokalu gastronomicznego. Sprawdzają się również w podróży i w pracy. Zamiast podgrzewać obiad w mikrofali, możesz cieszyć się ciepłym i świeżym posiłkiem na co dzień, bez względu na to, gdzie jesteś.

Jeśli mowa o termosach obiadowych do pracy, to warto wspomnieć tutaj o specjalnych trzyczęściowych pojemnikach, które mogą pomieścić praktycznie każdy rodzaj posiłku. W przeciwieństwie do termosów jednokomorowych nie trzeba ograniczać się do dań jednogarnkowych typu gulasz czy leczo. Tak zwany trojak to naczynie nie tylko zupę, ale i drugie danie.

Podsumowanie

Jeśli szukasz idealnego dla siebie termosu, rozpocznij od wyboru pojemności. Zwróć uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Bezpieczeństwo użytych materiałów to podstawa. Nie kupuj termosu „na wyrost”. Tylko całkowicie wypełniony pojemnik utrzyma ciepło przez dłuższy czas. Pamiętaj, że nie wystarczy jedynie przelać do niego gorącego jedzenia. Termos obiadowy trzeba odpowiednio przygotować przed użyciem. Wystarczy wlać do środka wrzątek i pozostawić na kilka minut. Tak przygotowany termos utrzyma ciepło o wiele dłużej. Jeśli twoje danie ma pozostać zimne przez długi czas, przelej termos zimną wodą.

Biorąc pod uwagę wszystkie parametry i oczywiście osobiste potrzeby i preferencje naszym faworytem bezapelacyjnie zostaje termos obiadowy Food Jug 750ml marki Esbit. Jego pojemność jest dla nas w sam raz. Najczęściej zabieramy go ze sobą na rodzinny trekking, wypełniając ulubionym daniem jednogarnkowym lub zupą. Wspomniany brak łyżki w zestawie nie ma dla nas aż takiego wielkiego znaczenia, ponieważ i tak korzystamy z zestawu sztućców turystycznych. Dość często sięgamy również po większy model marki Thermos, szczególnie kiedy zabieramy ze sobą więcej jedzenia. Termos ten podobnie jak Esbit, sprawuje się bardzo dobrze i długi utrzymuje temperaturę. Oba te modele nie raz stanęły na wysokości zadania, stając na wysokości zadania w naszym osobistym teście termosów obiadowych.